Przejdź do treści

logo Narodowe Centrum NaukiProjekt realizowany w ramach grantu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki nr UMO-2021/41/B/HS3/00253

KAŁAMAKOWY

kałamajkowy od kałamajka [fr. calemandes] wzorzysta tkanina z najgorszej wełny czesankowej. Tkana w pasy lub drukowana we wzory kwiatowe. Wytwarzana w Europie zachodniej w XVII -XIX wieku, jako tkanina odzieżowa używana w Polsce na lżejszą odzież męską, suknie, szlafroki i pasy.

Źródło: „Wyjechałem do Krakowa z łaski Bożej szczęśliwie, za tąż bytnością sprawiłem sobie sutannę kałamakową, brałem ją po złotych 4 szelągami u Pana Kikulusa”.

K.J.K. Dziuliński, Diariusz potocznych rzeczy i wydatków na różne domowe potrzeby, Pamiętnik, Biblioteka Jagiellońska, rkps 2433, s. 29.

Zob. szerzej: I. Turnau, Słownik ubiorów. Tkaniny, wyroby pozatkackie, skóry, broń i klejnoty oraz barwy znane w Polsce od średniowiecza do początku XIX w., Warszawa 1999, s. 78; B. Popiołek, Z poczucia piękna, z potrzeby posiadania. Kobiecy świat rzeczy w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej, Warszawa 2024.